wakacje x

Sprawdzian trzecioklasisty na 100%

ZESTAW 1 - BAŚNIOWA KRAINA

W zadaniach są podane trzy odpowiedzi: A, B, C. Tylko jedna z nich jest poprawna.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZADANIE 1.

Pinokio jest drewnianym pajacem. Cechą charakterystyczną Pinokia jest nos, który wydłuża się, kiedy Pinokio kłamie. Zanim zaczął kłamać jego nos miał 5 centymetrów, natomiast teraz ma 18 centymetrów. O ile centymetrów wydłużył się nos Pinokia?

A. 23 cm B. 13 cm C. 10 cm

ZADANIE 2.

Kopciuszek wybrał się na bal. Nie chce jednak, aby zła macocha się złościła, dlatego musi wrócić do domu o godzinie dwunastej. Jakim znakiem rzymskim oznacza się tą godzinę?

A. VI B. X C. XII

ZADANIE 3.

Marzeniem króla było znalezienie synowi kandydatki na żonę. Codziennie przez 7 dni przychodziły po 3 kandydatki. Ile panien odwiedziło króla przez tydzień?

A. 21 B. 14 C. 28

ZADANIE 4.

Dziewczynka z zapałkami wędruje w zimny wieczór boso ulicami miasta. Temperatura na dworze wynosi 5 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura spadnie o 3 stopnie, dziewczynka po kolei zaczynie wypalać zapałki, aby się rozgrzać. Jaka będzie temperatura kiedy dziewczynka odpali zapałkę? Zaznacz który termometr wskazuje otrzymany wynik.

A. B. C.

ZADANIE 5.

Jaś i Małgosia znajdują w lesie domek z piernika. Mieszka tam zła czarownica, która chce ich zjeść. Jaś waży tylko 30 kilogramów, dlatego czarownica postanawia, że zje go jak będzie ważył 40 kilogramów. Ile kilogramów musi przytyć Jaś?

A. 5 kg B. 8 kg C. 10 kg

ZADANIE 6.

Nadeszła jesień. Kubuś Puchatek wraz z Tygryskiem, Prosiaczkiem i Królikiem kupowali miód od pszczółek. Duży słoik miodu kosztuje 10 złotych, mały natomiast 5 złotych. Wskaż zdanie prawdziwe.

A. Duży słoik kosztuje tyle samo co dwa małe słoiki. B. Mały słoik kosztuje tyle samo co dwa duże słoiki. C. Kupując mały i duży słoik zapłacimy 5 złotych .

ZADANIE 7.

Święty Mikołaj już teraz nie może doczekać się świąt Bożego Narodzenia, ponieważ lubi rozdawać prezenty. Wigilia jest 24 grudnia, czyli za dwa tygodnie. Wskaż datę jaka jest teraz. Skorzystaj z kartek kalendarza.

A. 3 grudnia B. 10 grudnia C. 7 stycznia

ZADANIE 8.

Wielki bal na cześć Króla i Królowej rozpoczął się o godzinie 18:00. Wszyscy dobrze się bawili i nie zauważyli, jak szybko minęły trzy godziny tańców i trzeba było wracać do domu. Na którym zegarze zaznaczono godzinę zakończenia balu?

A. B. C.

ZADANIE 9.

Trzy małe świnki były rodzeństwem, które przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. Przy ulicy znalazły polanę o szerokości 9 metrów. Postanowiły, że każda zbuduje swój domek, tak by domki ułożone były obok siebie wzdłuż ulicy. Ile metrów szerokości może mieć każdy z domków?

A. 3 metry B. 5 metrów C. 6 metrów

ZADANIE 10.

Bolek i Lolek wybrali się na wycieczkę rowerową. Bolek jeździł rowerem 50 minut, a Lolek trzy kwadranse. Który jeździł dłużej?

A. Bolek. B. Lolek. C. Jazda rowerem zajęła im tyle samo czasu.